Blog

Marihuana i Sztuka, historia fajek do palenia.

 

Artyści z różnych części świata prześciagają się w “wydmuchaniu” najpiękniejszych kształtów i form z zachowaniem funcjonalności jakim jest palenie marihuany. W tej chwili to już nie tylko narzędzie do palenie, ale również Sztuka przez duże “S”.

Szkło zaczęto produkować w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed 3,5 tysiąca lat. W czasach starożytnych, proces przetwarzania szkła był bardzo trudny ponieważ kawałki szkła były bardzo małe i drogie. Te szklane elementy były używane najczęściej przez przez kapłanów i arystokratów. Wreszcie, około 30 roku naszej ery w Rzymie, zaczęto formować szkło poprzez dmuchanie. Ta podstawowa technika jest ciągle używana do dziś przez dmuchaczy szkła.

 

 

Najwięcej szkła artystycznego wyrabia się w Stanach Zjednoczonych gdzie sztuka w szkle jest nauczana i praktykowana na uniwersytetach.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku Bob Snodgrass, hipis który zajmował się dmuchaniem szkła do palenia marihuany, wynalazł technikę “dymienia” srebrem, która powoduje, że szkło zmienia kolor. Ten moment właśnie, dedykuje się narodzinom nowej ery wytwarzania szklanych fajek.

Wkrótce po tym wydarzeniu Bob zaczął sprzedawać swoje fajki wykonane nową techniką, które stały się wielkim sukcesem. Po osiedleniu w Eugene, Oregonie, Bob otworzył własny sklep i warsztat w którym zaczął kształcić osoby, które zainteresowały się tym rzemiosłem. W niedługim czasie jego warsztat był najbardziej znanym, który zajmował się tym typem profesji.

 

 

Wytwórcy fajek, którzy uczyli się u Boba zaczęli trafiać na festiwale muzyczne, zaczęli sprzedawać swoje produkty, tworzyć siatkę znajomości i tak, sukces Boba, rozprzestrzeniał się na inne stany.

Po kilku latach, coraz więcej artystów włączało się w produkcję fajek i okazało się, że to nie była tylko chwilowa moda, dzięki której można było wyrazić własny styl, język, etykę, wolność; również polityczną. Powstała cała społeczność, która tym żyła i była całkowicie oddana tej pasji.

 

 

Jednakże cały ten “ruch” musiał działać w szarej strefie. Mimo, że wielu twórców broniło swoich produktów, twierdząc że są do użytku jedynie z nikotyną to w roku 2003 cały biznes związany z produkcją fajek został zrównany z dystrybucją narkotyków i wszyscy artyści stali się potencjalnymi kryminalistami. Wiele warsztatów zostało zamkniętych jak i cała siatka dystrybucji.

Powyższe wydarzenia nie wpłynęly jednak na zatrzymanie i ekspansję całej branży. Mało tego, wielu twierdzi, że doprowadziło to do tego, że “ruch” stał się silniejszy.

Dzisiaj można handlować swobodnie (USA)  fajkami, bongami etc. Organizowane są targi na których można obserwować najlepszych artystów przy pracy, jak wykonują swoje dzieła, podejrzeć techniki ich pracy, nawiązywać kontakty biznesowe. Organizuje się również zawody na których, artyści rywalizują między sobą o najbardziej wymyślne konstrukcje.

Jedną z ciekawszych prac jest w pełni funkcjonalny statek piracki z sześcioma działami, które są fajkami, a wartość całej “fajki” to 30 tysięcy dolarów!

Szacuje się, że wartość branży związanej z marihuaną może przekroczyć 22 miliardy dolarów w 2020 roku.

Gdzie można znaleźć inne fajki:

http://pin.it/KAtKeB4

http://www.gatheringglassdesigns.com/

Polecam obejrzeć film: Degenerate Art: The Art and Culture of Glass Pipes

Zdjęcia chronione są prawem autorskim i umieszczone za pozwoleniem kravinglass

Back to top button
Close
Close